-
Köparen av DN-skrapan: ”Vi tycker om området jättemycket”
Fabege säljer DN-skrapan på Kungsholmen i Stockholm till Areim för 3,5 miljarder kronor. Köparen äger flera fastigheter i området sedan tidigare och tänker fortsätta att jobba för att Marieberg förtätas.
Det är ett av Stockholms innerstads landmärken som nu byter ägare. Fastigheten Trängkåren 7 på Kungsholmen kallas i folkmun för DN-skrapan och de karaktäristiska skyltarna för Expressen och Dagens Nyheter som pryder byggnadens torn är ett signum för området. Fastigheten rymmer en rad stora redaktioner. Utöver Expressen och Dagens Nyheter sitter även Fastighetsnytt i huset.
Fastighetsförsäljningen görs genom bolagsförsäljning till ett underliggande fastighetsvärde om 3 545 miljoner kronor efter avdrag för latent skatt. Tillträde sker den 23 januari 2020, enligt ett pressmeddelande från Fabege.
Fastigheten ligger i ett av de områden som Stockholms stad planerar att utveckla med ett stort antal bostäder och kontor. Cirka 1 100 nya bostäder och cirka 30 000 kvadratmeter för kontor, handel och service ska byggas här under kommande år enligt stadens inriktning för området. Fabege har fram tills nu varit en av de fastighetsägare som varit drivande i projektet.
Förätningsplaner
Enligt Erika Olsén som jobbar med transaktionsfrågor på Areim kommer de som nya ägare att fortsätta med det som Fabege påbörjat.
– Vi tycker om området jättemycket. Vi äger Sweco-huset sedan tidigare och och deläger Socialstyrelsen-huset. Fabege har jobbat med byggrätter i området länge och det tänker vi fortsätta med, säger hon.
Innebar ert ägande någon skillnad för dagens hyresgäster?
– Nej.
Stefan Dahlbo, vd på Fabege, kommenterar affären i ett pressmeddelande.
– Trängkåren har tillfört mycket värde till Fabege under innehavstiden, men potentialen framåt är begränsad för oss. I det kortare perspektivet medför affären en starkare balansräkning och stärkta nyckeltal. I det längre perspektivet frigörs utrymme för framtida planerad och värdeskapande projektutveckling i våra prioriterade områden, säger han.
Mer om Trängkåren 7
- Den totala uthyrningsbara yta: Drygt 77000 kvadratmeter (56 500 kvadratmeter kontor och resterande del garage).
- Byggnaden är i stort sett fullt uthyrd och inrymmer bland annat Bonnier News, inklusive Dagens Nyheter, Dagens Industri och Expressens redaktioner och kontor.
- I övrigt finns ett stort antal andra kontorshyresgäster, en publik lunchrestaurang, lager, gym/simhall och garage.
- Fastigheten är certifierad enligt Breeam-in-use, nivå very good.
Andreas Jennische
-
Sverrir Thór: Börsnoteringen som kan vara beviset på peak oil
Opinion, Sverrir Thór Hoppet om att en grön omställning kommit så långt att det inte finns någon återvändo kan faktiskt stärkas av Aramcos börsnotering, skriver Fastighetsnytts Sverrir Thór.
-
Viktig milstolpe i Hagastaden
Fastighetsmarknad På torsdagen tilldelades Serneke, som vill utveckla ett helt kvarter i Hagastaden, en markanvisning av Stockholms stad som uppges ha stor betydelse för inte minst idrottslivet. Det framgår av ett pressmeddelande.
-
Prime Living pressar Göteborg med märkligt dokument
Väst Det skandalomsusade bostadsbolaget Prime Living kräver Göteborg Stad på 240 miljoner kronor med hänvisning till ett märkligt dokument som är underskrivet av en hög tjänsteman. Det rapporterar Göteborgsposten.
-
Signatur köper hyresrätter i Landskrona
Transaktioner Signatur fastigheter köper tre hyresfastigheter i Landskrona. “Landskrona är en stad med goda utvecklingsmöjligheter”, säger Dan Astrén.
-
C&W rekryterar från Klövern
Rekrytering Cushman & Wakefield har rekryterat Oscar Frånlund som ny Leasing Manager.
-
-
Fastpartner tar ytterligare steg mot investment grade
Börs Fastpartner emission av D-aktier är slutförd och bolaget tillförs därmed cirka 700 miljoner kronor i eget kapital. Det stärker bolaget i jakten på att nå kreditbetyget investment grade.
-
Fredrik Wirdenius loggar ut från Vasakronan: “Jag står till förfogande”
Fastighetsmarknad Vid årsskiftet kliver Fredrik Wirdenius av Vasakronan efter nära tolv år som vd för bolaget. Framtiden kan fortfarande handla om fastigheter men kanske från ett annat håll än tidigare.- Nu ska jag gå in i en ny fas i livet, säger Fredrik Wirdenius, till Fastighetsnytt.
-
Fabege gör stor uthyrning till myndighet
Uthyrning Arbetsmiljöverket gör en stor uthyrning i Solna business park till Arbetsmiljöverket.
Senaste kommentarer