-
Alaska säljer i Sisjön
Bygg-Göta förvärvar Bauhausfastigheten i Sisjön, Göteborg. Säljare är Alaska Fastigheter.
Bygg-Göta Fastigheter, som i augusti förvärvade ÅF-Huset i Göteborg för cirka 650 miljoner kronor gör nu ytterligare ett förvärv med köp av den nybyggda Bauhausfastigheten i Sisjön, södra Göteborg.
Byggnaden omfattar cirka 17 000 kvadratmeter och är fullt uthyrd till Bauhaus på ett långt hyresavtal och invigdes i slutet av september 2016. Fastigheten har beteckningen Högsbo 37:2 och är belägen i Sisjöns handelsområde.
Överlåtelsen av fastigheten sker genom förvärv av det fastighetsägande bolaget och Bygg-Göta tillträder aktierna den 29 november 2018.
Panreal har agerat säljarens rådgivare.
– Försäljningen av Bauhaus är ett led i den process vi befinner oss i, där vi nu ska fokusera på att skapa bästa möjliga förutsättningar för att kunna driva den betydande utveckling Sisjön står inför. Det känns samtidigt väldigt roligt att Bygg- Göta, som en lokal och långsiktig ägare, väljer att gå in i Sisjön, säger Lars-Åke Alexandersson, delägare Alaska Fastigheter, i ett pressmeddelande.
Tidigare i november sålde Alaska Fastigheter elva fastigheter med en total uthyrbar area om 38 000 kvadratmeter i Sisjön till Regio.
Redaktionen
-
White arkitekter säger upp 16 personer
Arkitektur Bolaget varslade 24 personer i oktober. Nu är förhandlingarna klara. Den vikande marknaden gör att en majoritet av dem får gå.
-
Boverkets nya löfte – förenkla byggreglerna
Bostäder, Fastighetsmarknad Boverket ska göra om sina byggregler. Ambitionen är att skrota alla allmänna råd och hänvisningar till standarder för att uppmuntra till innovationer och få fram fler bostäder. Generaldirektören Anders Sjelvgren berättar hur det ska gå till.
-
161 nya bostäder i Rosendal
Bostäder Wallenstam utvecklar nya bostäder i Rosendal, Uppsala, under projektnamnet Flanören. Planen omfattar totalt 161 nya hyresrätter.
-
Alf Göransson föreslås bli ordförande för NCC
Rekrytering NCC:s valberedning föreslår att den tidigare vd:n Alf Göransson väljs till ny styrelseordförande vid bolagstämman i vår efter att den nuvarande ordförande Tomas Billing avböjt omval.
-
Logicenters ska bygga ny logistik i Staffanstorp
Logistik/Lager Logicenters och Kilenkrysset gör ny satsning i Staffanstorp. Parterna ska tillsammans utveckla ett 120 000 kvasratmeter stort markområde.
-
-
Sverrir Thór: “Är Norden redo för en megalopolis?”
Opinion, Sverrir Thór Glöm Stockholm, Oslo och Köpenhamn. I framtiden kanske vi snackar en enda megastad: Nordens megalopolis. Sverrir Thór berättar varför tanken är rimligare än du först tror.
-
Kommunen säljer mark – kan bli radhus för företag
Logistik/Lager “Vi skapar en spännande och modern hubb för logistik och handel i bästa läge”, säger Lars Rosander, kommunalråd i Hultsfred, till pressen.
-
Värtahamnen får egen padelhall
Samhälle Området kring färjeterminalen i Värtahamnen är ett av Stockholms utvecklingsområden som ska fyllas med nya bostäder och kontor. Redan nu står det klart att här kommer att finnas en padelanläggning.